25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom, który został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w kwietniu 2021 r. Inicjatywa ta ma za zadanie zredukować liczbę utonięć ludzi na świecie. Środkiem do celu jest podniesienie świadomości na temat zasad bezpiecznej kąpieli i informowanie o katastrofalnych i długoterminowych skutkach utonięć dla rodzin ofiar i społeczeństwa.
BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ I NAUCZ SIĘ PŁYWAĆ – PRZESŁANIE OD NASZYCH TRENERÓW!
Jak zapobiegać utonięciom?
Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik. Informują o tym znaki i tablice.
Ni pływaj w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.
Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
Stosuj się do zasad panujących na kąpielisku i regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz.
Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki “na główkę”.
Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska).
Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.